Koronatilanne on pahentunut Pirkanmaalla ja tänään 29.11.2020 Pirkanmaan alueellinen pandemiaryhmä antoi suosituksen sekä julkisten että yksityisten sisäliikuntatilojen sulkemisesta 2.12.-21.12.2020. Tämä on vahva suositus sisäliikunnan tauottamisesta tartuntojen leviämisen ehkäisemiseksi. Sulkaset suhtautuu koronatilanteeseen vakavasti ja pandemiaryhmän selvän suosituksen vuoksi seuran johtokunta on päättänyt loppujen syyskauden harjoitusvuorojen perumisesta huomisesta 30.11.2020 alkaen syyskauden loppuun asti eli seuraavan kahden viikon osalta. Yksityisillä halleilla (Tampereen Tenniskeskus, Raholan Sulkis, Kauppi Sports Center) harjoitusvuorojen kentät ovat varattuna seuralle ainakin 1.12.2020 asti, joten ne ovat tarvittaessa vuorolaisten käytössä omalla vastuulla, jos hallit ovat avoinna. Niiden käyttöä emme kuitenkaan suosittele pandemiaryhmän suositus huomioiden.

Toivomme, että nämä Pirkanmaan uudet rajoitukset auttaisivat tautitilanteen helpottamisessa, jotta keväällä pystyisimme harjoitusvuorot käynnistämään normaalisti viikolla 2. Kevään harjoitusvuoroille ilmoittautuminen avataan joulukuun alussa. Tästä ja kevään harjoitusvuorojen alkamisesta ilmoitetaan myöhemmin.

Kannustamme turvalliseen ulkoliikuntaan loppuvuoden aikana, nyt on hyvä hetki mm. kestävyyden ja lihaskunnon kehittämiseksi kevään harjoitusvuoroja ajatellen. Lisäksi toivotamme kaikille turvallista ja hyvää joulua!

Lisätietoja harjoitusvuorojen perumisesta antaa seuran puheenjohtaja Pekka Saarinen (pekka.saarinen@pp9.inet.fi).


The infection rates of coronavirus have been rising in Pirkanmaa and today, 29.11.2020, the local Covid-19 coordination group recommended that public and private indoor sporting facilities are closed 2.12.-21.12.2020. Sulkaset takes the situation seriously and due to the strong recommendation of local leaders on pausing indoor sports, the board of Sulkaset has decided to cancel all training groups from tomorrow 30.11.2020 till the end of the year.

We hope that these new restrictions would help to control the spread of coronavirus so that we could start our training groups normally at week 2 next year. Signing up for training groups of spring 2021 will start at beginning of December. We will inform more about that and beginning of the training groups later.

For the rest of the year 2020 we wish that everyone could sport outdoors as much and safe as possible. Besides we wish everyone safe and merry christmas!

For more infor­ma­tion on the cancelling of training groups, please con­tact chair­man of the club, Pekka Saa­ri­nen (pekka.saarinen@pp9.inet.fi).